Ardahan Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri51 Termal Kaplıca Otelleri

Adahan kaplıcaları, Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgesinin kesiştiği noktada bulunan Ardahan her iki bölge iklimi ve kültüründen etkilenmektedir. Daha önce Kars şehrimizin bir ilçesi olan Ardahan 1992 tarihinde Kars’tan ayrılarak il statüsüne kavuşturulmuştur. Doğunun bu şirin kenti için şifalı sular bakımından zengin demek mümkündür. Ancak bu sular sadece yöre halkına hizmet vermektedir. Bu zenginliklerin ekonomik bir değer olarak hizmet vermesi için gerekli yatırımların kısa sürede başlatılması Ardahan için önemli bir konudur.

Kaplıca Otelleri

Oylat Kaplıcaları

Kaplıca Otelleri

Bolu Kaplıca Evleri

Kaplıca Otelleri

Afyonkarahisar Kaplıca Otelleri

Kaplıca Otelleri

Afyon Kaplıca Otelleri Herşey Dahil

Kaplıca Otelleri

Afyon Kaplıca Villa Kiralama Fiyat

Kaplıca Otelleri

Havza Kaplıca Fiyatları

Kaplıca Otelleri

Yalova Termal Kaplıca Fiyatları

Ardahan’ın Kaplıca ve içmeleri genel olarak Çıldır ve Göle ilçelerinde konumlanmaktadır. Çıldır ilçesinin Öncül Köyü Kaplıcası ile Deveboynu Kaplıcası, Göle ilçesinin ise Koruvenk Kaplıcası, Göle Kaplıcası ve Göle Maden Suyu şifalı su kaynaklarıdır. Ayrıca merkez ilçeye bağlı Ur Köyünde bulunan Ur Köyü Maden Suyu da önemli bir şifalı su kaynağıdır.

Sugözü Köyü Çermiği: Ardahan il merkezine 2 km mesafede bulunan kaplıca son derece ilkel koşullarda hizmet vermektedir. Kaplıcada 2 adet kameriye 1 bayan ve 1 erkek tuvaletinin yanında 1 bayan ve 1 erkek giyinme kabini bulunmaktadır. Suyun kaynadığı noktada 1 adet bayan ve 1 adet de erkek tedavi havuzu ve 1 adet de ahşap köprü mevcuttur.

Deve Boynu Çermiği: Kura Vadisinde ve Kura Nehri bitişiğinde bulunan içilebilir özellikte sodalı bir kaynaktır. LiteratürdeDeveboynu Kaplıcaları olarak anılan kaplıcalar yöre halkının yerel ağızda çermik olarak adlandırması sonucu Deveboynu Çermiği olarak bilinmektedir. Konum olarak da Kayabeyi Köyünün Deveboynu mevkiinde yer almaktadır. Kışın yoğun bir şekilde yağış alan bölgenin yağış sularının kaplıcayı kapatması nedeniyle genelde ilkbahar ve yaz mevsiminde hizmet vermektedir. Esasen yaz ve kış sıcaklığı değmeyen (20 ile 25 derece arası) kaplıca özellikle cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Başta Çıldır olmak üzere civar il ve ilçelerden çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği kaplıcanın yolu ince ve dik bir patikadır. Özellikle yaşlılar için oldukça zor bir ulaşımı olan bu suyun verdiği şifa ulaşım için çekilen tüm zorluklara değmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir