Aydın Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri30 Termal Kaplıca Otelleri

Aydın kaplıcaları ,Ege Bölgemizin önemli illerinden biri olan Aydın’da yer altı suları şehrin enerji ihtiyacının karşılanmasında kullanılmaktadır. Özellikle kentin kırsalında faaliyet gösteren seracılıkta ısıtma işlemi yeraltı suları kullanılarak yapılmaktadır. Aydın kaplıcaları ilçeleri; Buharkent, Germencik, Kuşadası, Bozdoğan, Söke ve Kuyucak’tır.  Ayrıca buradaki kaynaklara ek olarak her yıl yenileri eklenmektedir. Ağırlıklı olarak ilçelere dağılmış haldeki kaplıcalara nazaran il merkezi yakınlarında da kaplıcalar bulunmaktadır. Bunlar;

Aydın Kaplıcası: Kent merkezinin doğusundadır. Su,mide, karaciğer, bağırsakve safra kesesi rahatsızlıklarına şifadır.

Güzellik Suyu: Kent merkezinin doğusunda konumlanmaktadır.İçinde yoğun bir şekilde kükürt bulunan su, cilt hastalıkları ve romatizmal hasatlıklara iyi gelmektedir.

İmamköy Kaplıcası: Yine kent merkezinin doğusunda, merkeze bağlı İmamköy’de bulunmaktadır.  Suyu sodalı ve sıcak kaynamaktadır. Maden suları sınıfındadır ve karbondioksit içermektedir. Nevralji ve sinir sistemi rahatsızlıklarına, böbrek rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

Germencik Aydın’ın jeotermalsu rezervi açısından en zengin ilçelerinden biridir. Bu nedenle, Germencik Kaplıcaları adıyla hizmet veren  oldukça fazla kaplıca vardır. Bunlar;

Alangüllü Kaplıcası: Germencik’e 12 km mesafede Bozköysınırları içinde bulunmaktadır.  Bu kaplıcanın Kükürtlü ve Çelikli Kaynağı olarak bilinen iki kaynağı mevcuttur. Suyu sodyum bikarbonatlıklorürlü sular sınıfındandır. Banyoları, romatizmal rahatsızlıklar, kadın hastalıkları ve nevralji için tavsiye edilmektedir.

Çamur Kaplıcası: Germencik ile Alangüllüarasında, ilçe merkezine 10 km mesafededir.  Yöre halkı tarafından ‘Çamurlu Ilıca’ olarak bilinmektedir. İki farklı kaynaktan 56 göz olarak kaynamaktadır. Çamur banyosu olarak; romatizmal rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, nevralji ve nevrit rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Gümüş Ilıcası: Germencik ilçe merkezinin batısında, Gümüş Dağı eteğindeki Gümüşlü köyünde konumlanmaktadır. Kaynak suların belli periyodlarla kaybolmasından dolayı kalıcı tesisler yapılmamaktadır. Suları sodyum bikarbonatlıklorürlüsınıfındadır. İçme olarak tavsiye edilmemekle birlikte banyo tedavileri romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kızıl Ilıca: Germencik’in Abdurrahman köyü sınırları içindedir. Kaplıcanın suları köpürerek kaynamaktadır ve deri hastalıklarına şifa olmaktadır. Suları devamlı köpüren bir ılıcadır.

Kuşadası, Aydın’ın en bilinen turistik ilçesidir. Denizi ve güneşi ile meşhur Kuşadası’nın aynı zamanda kaplıcaları ve içmeleri de bilinmektedir. Kuşadası Kaplıcaları ismiyle anılan iki adet şifalı kaynak bulunmaktadır. Bunlar;

Yavansu Kaplıcası: Kuşadası-Söke karayolu üzerindedir. Romatizmal hastalıklara, kireçlenmeye ve diğer iskelet sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Konaklama tesisi yoktur ancak Kuşadası’nın zengin tesisleri buraya gelenler tarafından tercih edilmektedir.

Çıban Kaplıcası: Kuşadası- Söke karayolu üzerindedir. Yavansu Kaplıcası yakınlarındadır. Esasen çamur banyosu olarak tercih edilmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi çıbanların tedavisinde faydalıdır. Dolayısıyla cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.