Düzce Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri20 Termal Kaplıca Otelleri

Düzce kaplıcaları, Düzce yeraltı su kaynakları bakımından oldukça zengin bir ilimizdir. Bu durum Maden Tetkik Arama Kurumu’nun çalışmalarında açıkça görülmektedir.

Derdin Kaplıcası ve İçmesi: Düzce’ye 17 km mesafede, deniz seviyesinden 400 metre yüksekte, ormanlık bir alanın ortasından kaynayan kaplıca ve içme bölgenin en çok ilgi gören sularının başında gelmektedir. Son derece duru olan kaplıca suyu renksiz, kokusuzdur ve sıcaklığı 42 santigrat derecedir. Şifalı suyu başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere, safra kesesi, karaciğer, böbrek ve deri hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcada 15 odası olan küçük bir konaklama tesisi de bulunmaktadır. Suyun içeriği sodyum bikarbonatlı, sülfatlı ılıca ve içmeler grubunda değerlendirilmektedir. Yanı sıra bol miktarda karbondioksit içermektedir.

Kaplıcada tesis olarak iki adet genel tedavi havuzu ve çok sayıda içme çeşmesi bulunmaktadır. Sosyal tesis imkanı geniş olmakla birlikte sezonda yoğun talep nedeniyle çadır kurularak eksiklikler giderilmektedir.

Efteni Kaplıcası: Düzce-Gölyaka karayolu üzerinde, Düzce’ye 18 km mesafede bulunan Efteni Gölü’nün kenarındadır. Üç farklı havuzu bulunan kaplıcanın üç havuzunun da sıcaklığı farklıdır. Kaplıcanın konaklama tesisi bulunmaktadır. Geçmişi Roma ve Bizans dönemine dayanan Efteni Kaplıcası saf sodyum bikarbonatlı sular kategorisinde değerlendirilmektedir. Ayrıca bikarbonat, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksit içermektedir. Sıcaklığı 42 derece, radyoaktivitesi 2.42 eman, pH değeri 6.40’dır.Solunum yollarına, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir. Ayrıca içeriğindeki demir nedeniyle anemi hastalığına ve demir eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara da iyi gelmektedir. Banyo tedavisi ise romatizma nevralji ve kadın hastalıklarına karşı şifalıdır.

Kaplıcada tesis olarak, standart ölçülerde genel tedavi havuzları ve çok sayıda sıra banyo bulunmaktadır. İçme suyu olarak kaplıca suyu rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sosyal ve yardımcı tesisler bakımından yeterli bir kaplıca değildir. Konaklama giderilmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Kaplıcadaki toplam yatak kapasitesi 100’ün üzerine çıkmamaktadır.

ŞifalısuOrmaniçi Dinlenme Yeri: Düzce-Akçakoca yolu üzerinde bulunan bir park alanıdır. Aynı zamanda mesire ve piknik alanı olarak da kullanılmaktadır. Bu alanda kaynayan suyun pek çok rahatsızlığa iyi geldiği halk arasında kabul görmektedir. Bu nedenle su oldukça rağbet görmektedir.

Yaşam Doğal Kaynak Suyu: Düzce’ni Akçakoca ilçesine bağlıKurukavak köyünden çıkan şifalı bir sudur. İçeriğinde zengin mineraller bulunan, doğal soğuk oluşu ve 7.6’Iık pH değeriyle çok rağbet gören bir su kaynağıdır. 2000 yılının Eylül ayından itibaren Yaşam Su adı altında şişelenerek ülke çapında satışı yapılmaktadır.

Akçasu Doğal Kaynak Suyu: Aynı bölgeden ve aynı şirket tarafından şişelene, ancakfarklı isimlerle piyasaya sunulan sudur. Toplam sertlik derecesi  10.3Fr°’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir