Elazığ Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri28 Termal Kaplıca Otelleri

Elazığ kaplıcaları ,Doğu Anadolu Bölgemizin güzel şehirlerinden biri olan Elazığ içme ve kaplıca suları bakımından zengin bir ilimizdir. Başta kent merkezinde bulunan maden suyu kaynakları, yöre halkının pek çok sağlık sorununa şifa olmaktadır. Ancak gerekli özen gösterilmediği için Elazığ’ın yeraltı su potansiyelinden yeterince yararlanıldığını söylemek mümkün değildir. Özellikle Karakoçan, Palu ve Sivrice ilçelerinin şifalı suları tam anlamıyla yararlanılamayan sulardır. Başta suların şifa özelliklerinin net bir şekilde tespit edilmesi, daha sonra restoran, konaklama ve banyo gibi tesis desteği ile bölgenin turistik açıdan zenginleştirilmesi mümkündür.  Öncelikle Elazığ Merkeze bağlı ilçelerdeki kaynakları inceleyecek olursak;

Hirkit Maden Suyu: Elâzığ şehir merkezine 5 km mesafededir. Yöre halkı tarafından ‘Hirkirik Maden Suyu olarak da bilinmektedir. Sodalı ve soğuk maden suları kategorisinde değerlendirilmektedir. Sıcaklığı 15 derece olan bir şifalı sudur. İçeriğinde bol miktarda sülfat ve karbondioksit bulunmaktadır. Bu nedenle mide, karaciğerbağırsak ve safra kesesi hastalıkları ile  solunum yolları rahatsızlıklarına önerilmektedir.

Mürüdü Suyu İçmesi: Elazığ merkeze 7 km mesafededir. Hirkit Maden Suyu gibi sodalı ve soğuk maden suları kategorisindedir. Bu nedenle sindirim sorunları ile karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Halk arasında “Sarılık Çeşmesi” olarak da bilinmektedir.

Perçenk Maden Suları: Elazığ Şehir merkezine 7 km mesafededir. Çıktığı noktada iki farklı kaynak bulunmaktadır. Suyun özelliği sodalı ve soğuk maden suları kapsamında oluşudur. Ayrıca karbondioksit de içermektedir.

ElazığMerkez ilçe civarında bulunan birkaç maden suyu kaynağı bulunmaktadır. Bunlar Etmenik Maden Suyu, Genefik Maden Suyu, Yılpınar Maden Suyu, KumbarişSorş Maden Suyu ile Kumbariş Boztepe Maden Sularıdır. Bu suların hepsi benzer özelliklere sahiptir. Aynı şekilde sodalı soğuk maden suları grubunda olup, sülfat ve karbondioksit de içermektedir. Bu nedenle mide ve bağırsaklar başta olmak üzere safra kesesi rahatsızlıklarına ve obeziteye de iyi gelmektedir.

Acısu İçmesi: Elâzığ merkeze yakın bir kaynaktır. Suyun karbondioksit oranı yüksektir. Kalp ve damar rahatsızlıkları ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

Hogu Maden Suyu: Elazığ kent merkezine 14 km mesafededir. Suyun sıcaklığı 17 derecedir ve tuzlu- sodalı özelliğe sahiptir. Kalp ve damar rahatsızlıkları, romatizma ve solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

İçmeköy Müshil Suyu: Elazığ Merkeze bağlı İçme köyü sınırlarındadır. Suyu tuzlu ve soğuktur. İçende müshil etkisi gösterdiği için kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir.

Elazığ’ın Palu ilçesinde bulunan BubanHame Kaplıcası yöre halkı tarafından en çok rağbet gören kaplıcaların başında gelmektedir. Palu’nun Bozçanak köyündeki kaplıcanın sıcaklığı 25 derecedir. Romatizma ve siyatiğe iyi geldiği bilinmektedir.

Çelebi Suyu: Palu ilçesinde bulunan diğer bir şifalı su kaynağıdır. Halk arasında ‘Çelebi Şorik Maden Suyu’ olarak da bilinmektedir. Sodalı ve karbondioksitli bir sudur. Bu nedenle sindirim sorunlarına karşı şifalı bir sudur. Ayrıca kalp ve damar rahatsızlıklarına ve solunum yolu hastalıklarına karşı da şifalıdır.

Elazığ’ın Karakoçan’daki Kolan Ilıcası da bölgenin en fazla rağbet gören sularının başında gelmektedir. Karakoçan ilçe merkezine 27 km mesafede Yoğunağaç köyündeki Peri Suyunun kenarındadır. Halk arasında ‘Yoğunağaçİlıcası’ olarak bilinmektedir.