Kars Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri36 Termal Kaplıca Otelleri

Kars kaplıcaları, Ülkemizin Kuzey Doğu sınırında bulunan ve zengin kültürel geçmişi ile ünlü güzel ilimiz Kars aynı zamanda zengin maden suyu kaynaklarına da sahiptir.  Maden Tetkik Arama Enstitüsü’nün yaptığı sondajlar neticesinde, Sarıkamış, Kağızmanve Akyaka ilçelerinde oldukça fazla madensuyuna  rastlanmıştır. Bölge halkı tarafından yoğun bir şekilde ilgi gören bu kaynaklar pek çok hastalığa doğal yollardan şifa dağıtmaktadır. Suların özelliği soğuk ve gazlı su kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu suları incelemeye öncelikle Kağızman ilçesinden başlayacak olursak;

Kaplıca Otelleri

Oylat Kaplıcaları

Kaplıca Otelleri

Bolu Kaplıca Evleri

Kaplıca Otelleri

Afyonkarahisar Kaplıca Otelleri

Kaplıca Otelleri

Afyon Kaplıca Otelleri Herşey Dahil

Kaplıca Otelleri

Afyon Kaplıca Villa Kiralama Fiyat

Kaplıca Otelleri

Havza Kaplıca Fiyatları

Kaplıca Otelleri

Yalova Termal Kaplıca Fiyatları

Kağızman’daki en önemli maden suyu kaynakları Aktaş, Kızıltaş ve Kötek Maden Su ‘larıdır.  Ayrıca yine Kötek ilçe sınırlarında bulunan Kötek Kaplıcası da bölge halkının yararlandığı en önemli jeotermal suların başında gelmektedir. Kötek kaplıcasının şifalı suları başta romatizmal rahatsızlıklar olmak üzere, kadın hastalıkları ve yorgunluğa iyi geldiği bilinmektedir. Maden suları da böbrek mide ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı şifalıdır.

Akkayailçesinde bulunan Akyaka Maden Suyu ise bölgede rağbet gören bir diğer maden suyudur. Yöre halkı tarafından Akyaka Şifalı Suyu olarak anılmaktadır. Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere böbrek hastalıklarına ve böbreklerdeki taş ve kumun dökülmesine iyi geldiği bilinmektedir.

Kars’ın sınır ilçesi Sarıkamış’tabulunan Karauganlı İçmesi de bölgede oldukça rağbet gören şifalı bir kaynak suyudur. Sarıkamış İlçe merkezine 8 km mesafede bulunan, Kızılçubuk köyü sınırları içindedir.Suyun özelliği kalsiyum bikarbonatlı ve karbon asitli olan ve genel olarak ‘karbogazöz’ sular olarak bilinen gruptandır ve temperatürüde 9 derecedir.  İçme olarak kullanıldığında başta mide rahatsızlıkları olmak üzere sindirim sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği ile de böbrek kum ve taşlarının atılmasında etkili olmaktadır.

Karauganlıİçmesinin olduğu bölgede 200 yatak kapasiteli bir konaklama tesisi ve ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere diğer sosyal tesisiler ve yardımcı ünitelerin bulunmaktadır. Ayrıca civarda bulunan pek çok küçük ölçekli tesis de yoğun talebin karşılanmasında destek olmaktadır.

Sarıkamış’tabulunan diğer kaynak sularını ise Sarıkamış Maden Suyu, Soğuksu Şifalı Suyu ve Acısu Şifalı Suyu olarak sıralayabiliriz.  Bu kaynakların içindeAcısu, aynı zamanda yöre halkı tarafından yoğun rağbet gören güzel bir mesire alanıdır.