Osmaniye Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri23 Termal Kaplıca Otelleri

Osmaniye kaplıcaları, Daha önce Adana’ya bağlı olan Osmaniye, Çukurova bölgesinin zengin su kaynaklarına da sahip bir ilimizdir. Sınırları içinde çok sayıda kaplıca ve içmeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu su kaynakları Osmaniye’nin tüm ilçelerine eşit oranda dağılmış durumdadır.

Kaplıca Otelleri

Ücretsiz Kaplıcalar

Kaplıca Otelleri

Kış İçin Termal Kaplıca Otelleri

Osmaniye’ni  Kadirli İlçesi sınırları içinde Kokar Kaplıcası, Avluk Kaplıcası ve Anavarza İçmesi, bulunmaktadır.  Kokar Kaplıcası, bölgede yoğun tercih edilen ve meşhur bir termal su kaynağıdır.  Avluk Kaplıcası da yine Kadirli’nin Avluk beldesindedir.

Ayran Menba Suyu: Osmaniye’nin Bahçe ilçesinden çıkan doğal bir kaynak suyudur. Debisi oldukça yüksek olansu, 1954 senesinden günümüze ilçede önemli içme su kaynağı olarak kullanılmaktadır. Ilıca İçmesi: Eski adı ‘Haruniye’ olan Düziçi’nin Ilıca köyü sınırları içindedir. Ancak Düziçi’nin en meşhur şifalı suları Haruniye Kaplıcasıdır.

Haruniye Kaplıcası; Düziçi’ne15 km mesafede Düldül Dağı eteklerindeki Kuşçu köyü sınırları içindedir. Halk arasında ‘Düziçi Kaplıcaları’ olarak da anılmaktadır. Deniz seviyesinden 620 metreyükseklikte olan kaplıcalar, muhteşem bir doğal ortamda bulunmaktadır. Kaplıcaların hizmete açılması Abbasi Hükümdarı Harun Reşit tarafındandır. Yalnızca Osmaniye’nin değil ülkenin de en önemli kaplıcalarından biri olan Haruniye Kaplıcası  İçerik olarak kalsiyum bikarbonatlı sular kategorisinde değerlendirilmektedir. Sıcaklığı 32,5 derece, pH değeri 6.16, radyoaktivitesi 3.53 emandır. Banyoları romatizmal hastalıklara, artrite, ağrılı her türlü sendroma iyi gelmektedir. İçme olarak da metabolizma hastalıklarından diyabete iyi gelmektedir.

Kaplıcanın tedavi havuzları ve sıra banyoları bulunmaktadır.  Sosyal tesisleri bakımından da oldukça yeterlidir ancak Haruniye Kaplıcalarının en önemli konusu, yapımı devam eden Berke Barajı altında kalacak olmasıdır. Baraj inşaatı bittiğinde su tutma alanı içinde kalacak olan kaplıca artık kullanılamayacaktır.

Osmaniye’de bulunan Yeşilova Kaplıcasıda bölge halkının yoğun bir şekilde rağbet ettiği su kaynağıdır. Aynı şekilde, Merkez ilçede bulunan Gebeli İçmesi de Osmaniye’nin ünlü sularındandır.