Samsun Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri60 Termal Kaplıca Otelleri

Samsun kaplıcaları, Samsun İli Termal Kaplıcaları ve Şifalı Sular, samsun kaplıcaları Karadeniz Bölgemizin önemli şehirlerinden biri olan Samsun, şifalı su kaynakları bakımından zengin bir kentimizdir. Bunlar gerek tarihi açıdan gerekse şifa özellikleri bakımından oldukça ünlü sulardır.

Bu sular Bafra ilçesindeki Darboğaz Maden Suyu ve Çarşamba ilçesindeki Çakaldere Maden Suyudur. Her iki su da bölgede iyi bilinen ve pek çok ziyaretçiyi Samsun’a çeken sulardır. Ayvacık’taki Pavli İçmeleri ve Kavak ilçesindeki Yılancık İçmeside Samsun’un önemli içme sularıdır.

Ladik ilçesinde bulunan Ladik Kaplıcaları da yalnızca bölgeden değil ülke çapından gelen ziyaretçileri ağırlamaktadır. Ladik ilçe merkezine 10 km mesafedeki Hamamayağı köyündeki kaynaklar deniz seviyesinden 60 metre yüksektedir. Tarihi oldukça eskilere dayanan bu kaplıcaların Roma ve Bizans döneminde de işletildiği bilinmektedir. Sıcaklığı 36 derece, pH değeri 7.22, radyoaktivitesi 14.15 emandır. Banyoları, sinir yorgunluklarına ve çocuk felçlerine iyi gelmektedir. İçme olarak da idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Kaplıca tesislerinde tedavi havuzlarının yanı sıra çok sayıdaki sıra banyo ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Havza Kaplıcaları; Samsun’a85 km mesafede bulunan Havza ilçesindeki kaplıcalardır. Üç farklı hamamın bulunduğu kaplıcalara gelen su tek bir kaynaktan çıkmaktadır. Kaplıcanın denizden yüksekliği 650 metredir. Havza kaplıcaları da çok eski tarihe dayanmaktadır. Romalılar tarafından ‘ThermaePhosemonitarum’ olarak adlandırılan bu su üç farklı hamamdan oluşmaktadır. Bunlar;

Büyük Hamam: Roma-Bizans ve Selçuklu döneminden kaldığı konusunda çelişki bulunmakla birlikte her iki dönemde de kullanıldığı tezi ağırlık kazanmaktadır.

Küçük Hamam: Büyük Hamam’ın yanında yapılmıştır ancak bu hamamın kesin olarak Selçuklu döneminde yapıldığı bilinmektedir. Zira mimarisi tamamen Selçuklu tarzına uymaktadır.

Maarif Hamamı: Havza Kaplıcalarındaki en yeniş hamamdır. İnşası Sultan Abdülhamit dönemine tarihlenmektedir. Atatürk’ün bu hamamlarda kaldığı da bilinmektedir.

Havza Kaplıcaları’nınsuyununözelliği, sodyum bikarbonatlı, oligometaliksular gurubunda oluşudur. Sıcaklığı 52 derece, pH değeri 7.85, radyoaktivitesi 4.47 emandır. Banyoları, romatizma, nevralji, kadın hastalıkları ve kırık çıkık sekellerine iyi gelmektedir. Ayrıca rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. İçme olarak da mide ve bağırsak hastalıklarına karşı şifalıdır.

Ülkenin hemen hemen her yerinden ziyaret edilen bu ünlü kaplıcalar aynı zamanda yurt dışından da ziyaretçi kabul etmektedir. Havza ilçesindeki konaklama tesisleri bu kaplıcada şifa arayan hastalara hizmet etmektedir. Ayrıca Maarif hamamının konaklama tesisi olan Maarif Kaplıca Oteli de aynı zamanda termal hizmet de vermektedir. 48 yatak kapasiteli bu otel her türlü hizmetin karşılandığı üniteleri ile tam teşekküllü bir konaklama deneyimi sunmaktadır.

Samsun kaplıcaları kısa bilgi,

Samsun ili, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan bir ildir. Samsun, sahip olduğu doğal güzelliklerin yanı sıra kaplıcalarıyla da ziyaretçilere sağlık turizmi imkanları sunmaktadır. İşte Samsun ili kaplıcalarından bazıları:

  1. Ladik Kaplıcaları: Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan Ladik Kaplıcaları, doğal mineralli sularıyla ünlüdür. Termal suyu, romatizmal rahatsızlıklar, deri hastalıkları ve solunum yolu problemleri gibi sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Kaplıca tesisleri, konaklama imkanı da sunmaktadır.
  2. Havza Kaplıcaları: Samsun’un Havza ilçesinde yer alan Havza Kaplıcaları, termal suyu ve sağlık turizmi imkanlarıyla bilinir. Romatizmal hastalıklar, kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları ve cilt problemlerine iyi geldiği düşünülen sularıyla tercih edilen bir kaplıcadır.
  3. Terme Kaplıcaları: Terme ilçesi, Samsun’un en popüler kaplıca merkezlerinden biridir. Terme Kaplıcaları, termal suyunun yanı sıra doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla da dikkat çekmektedir. Romatizma, sinir sistemi rahatsızlıkları, sindirim sistemi problemleri gibi çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği düşünülen sularıyla bilinir.

Samsun ili, bu kaplıcaların yanı sıra diğer termal merkezleriyle de ziyaretçilere sağlık ve dinlenme imkanı sunmaktadır. Ancak, kaplıcaların hizmet verdiği tesisler ve sağlık etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için yerel turizm kaynaklarından veya Samsun İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden doğrulama yapmanızı öneririm.

One thought on “Samsun Kaplıcaları

  1. “Samsun’un termal kaplıcaları ve şifalı suları benim için gerçek bir hazineydi. Bu muhteşem şehirdeki termal kaynaklar, bedenimi ve ruhumu şımarttı. Sıcak suların şifa verici etkisi, ağrılarımı hafifletti ve rahatlamama yardımcı oldu. Kaplıca tedavileri, enerjimi yeniden canlandırdı ve sağlığımı güçlendirdi. Samsun’daki termal kaplıcaların doğal güzellikleri ve huzurlu atmosferi, beni kendime getirdi. Tesislerin kalitesi ve misafirperver personeli, deneyimi mükemmelleştirdi. Samsun’un termal kaplıcalarında geçirdiğim zaman, huzurun ve şifanın tadını doyasıya çıkardım. Bu benzersiz deneyimi yaşamak isteyen herkese Samsun’u tavsiye ederim. Gerçekten güzel herkese öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir