Sinop Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri38 Termal Kaplıca Otelleri

Sinop kaplıcaları, Sinop İli Termal Kaplıcaları ve Şifalı Sular, sinop kaplıcaları, Sinop Karadeniz Bölgesindeki gerek tarihi gerekse doğal zenginlikleri ile ünlü ilimizdir. Bu zenginlik yeraltı sularında da görünmektedir. Ancak Sinop da diğer Karadeniz illerimizde olduğu gibi bu suların genel özelliği maden suları kategorisinde oluşudur. Sinop’un şifalı suları ağırlıklı olarak Boyabat ve Gerze ilçesinde toplanmıştır.

Kaplıca Otelleri

Ücretsiz Kaplıcalar

Kaplıca Otelleri

Kış İçin Termal Kaplıca Otelleri

Bunlardan Boyabat ilçesindeki sular; Acısu Maden Suyu ile Karaçayır Maden Suyudur. Ayrıca Karadeniz’in az sayıdaki kaplıcalarından biri olan Ilıca Kaplıcası da Boyabat’tadır. Yöre halkı tarafından ‘Boyabat Kaplıcası’ olarak da anılmaktadır. Yalnızca Boyabatlılar değil civar il ve ilçelerden de kaplıcanın şifasından yararlanmak üzere yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Gerze ilçesinin şifalı suları ise Acısu İçmesi ve Domuzdamı İçmesidir. Bu sular özellikle sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıkları olanlar tarafından oldukça rağbet görmektedir. AyrıcaSinop il merkezine 47 km mesafedeki, Soğuksu bölgesindeki Soğuksu Şifalı Suyu da yöre halkının ilgi gösterdiği bir kaynaktır. Bu su da diğerleri gibi mide rahatsızlıklarını gidermede oldukça etkilidir.

Sinop’un en az maden suları kadar ünlü bir doğal şifa kaynağı ise şehir merkezine 2 km mesafedeki Karakum Tatil Köyü’nde bulunan Karakum Şifalı Kumudur. Bu özel kum yalnızca bölgede değil yurt çapında haklı bir şöhrete sahiptir. Rengi siyah olan kumun sıcaklığı ve şifası pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Başta romatizmal hastalıklar olmak üzere ağrılı olan siyatik ve gut gibi hatalıklara karşı şifalıdır. Yaz mevsiminde hem dinlenmek hem de sağlık amacıyla pek çok kişi buraya gelmektedir. Konaklama tesislerinin yanında çadır kurma imkanı bulunan bölge yurt çapında meşhur bir sağlık kaynağıdır.