Tokat Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri8 Termal Kaplıca Otelleri

Tokat kaplıcaları,  Tokat İli Termal Kaplıcaları ve Şifalı Sular, tokat kaplıcaları, Tokat, Karadeniz Bölgesi ile İç Anadolu bölgesinin arasında kalan ve her iki bölge özelliğini de taşıyan güzel bir ilimizdir. Bu kültür zengini şehrimiz için,  şifalı su kaynakları bakımından da zengindir diyemeyiz. Ancak nicelik bakımından kısıtlı olan bu kaynaklar nitelik bakımından oldukça yüksek kalitededir. Bu değerli suları inceleyecek olursak;

Beşören İçmesi: Tokat merkez ilçeye bağlı Beşören köyü sınırlarındadır.  Halk arasında ‘Beşören Maden Suyu olarak da bilinmektedir. Özellikle mide, safra yolları ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Reşadiye Kaplıcası: Tokat’ın güzel ilçelerinden Reşadiye’ye 1 km mesafededir.  ‘Çermik’ ya da ‘Reşadiye Ilıcasıolarak da bilinmektedir. Günlük misafir kapasitesi 7400 kişi civarındadır. Suyu sodyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kaynadığı noktadaki sıcaklığı 48 derece tedavi havuzundaki sıcaklığı ise 27-28 derecedir. Banyoları başta romatizma olmak üzere dolaşım sistemi rahatsızlıkları, kırık çıkık tedavisi ve tüm ortopedik rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, sinir bozuklukları ve cilt sorunlarına karşı şifalıdır. Ağrıları hafifletme özelliği bulunmaktadır. Bu kaplıcada uygulanan tedavilerde banyo kürlerinin yanında içme olarak da desteklenmesi önerilmektedir.

Reşadiye kaplıca ve içmesi, yalnızca yerel halka değil civar il ve ilçelere de hizmet veren modern bir tesistir.  Sosyal tesisler ve yardımcı tesisler gelen misafirlerin ihtiyacını karşılayacak yeterliliktedir. Konaklama açısından da yeterli kapasitededir.

Sulusaray Kaplıcası: Tokat’ın en ünlü ve halk tarafından en çok ziyaret edilen kaplıcasıdır. Sulusaray ilçe merkezine 2 km mesafede bulunan Ilıca köyü sınırları içindedir. Kaplıcanın deniz seviyesinden yüksekliği 700 metre civarındadır. Tarihi oldukça eskilere dayanan bu şifalı su Roma döneminden beri kullanılmaktadır. Nikopolis antik kentinin kalıntıları arasından çıkan ve insan sağlığına son derece faydalı bu kaplıca bölgede hüküm sürmüş pek çok uygarlığa hizmet etmiştir. Suyunun özelliği sodyum klorür, sülfat ve bi karbonat içermesidir. Sıcaklığı 50 derece radyoaktivitesi 5.1 eman, pH değeri 7.2’dir.Banyoları, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcada iki adet tedavi havuzu ile çok sayıda sıra banyo bulunmaktadır. Sosyal ve konaklama tesisleri bakımından da zengin olan Sulusaray Kaplıcası her yıl gerek bölgeden gerekse yurt çapından gelen on binlerce misafir ağırlamaktadır.

Ayvaz Suyu: Kaliteli ve hoş içimli bir sudur. Tokat’ın Niksar ilçesine 2 km mesafededir. Kaynadığı bölge olağanüstü doğası ve manzarası ile misafirlerini kendine hayran bırakan bir mesire yeridir. Ayvaz kaynak suyu mide rahatsızlıklarına, böbrek ve safra kesesi hastalıklarına, iyi gelmektedir. Özellikle böbrek ve safra kesesi kumu olan hastalar ile bağırsak hastalarının yoğun ilgi gösterdiği bir kaynaktır. Ayrıca damar sertliği ile tansiyon hastalarının da şifa bulduğu bilinmektedir.

Ayvaz Suyu, içimi kolay ve lezzetli bir sudur. Sertlikoranı 0.6 (pH 6.7) olan bu su uzun yıllar şişelenerek yurt çapında satışa sunulmuştur. Ancak günümüzde piyasada dolaşan ve Niksar Ayvaz Suyu adı altında satışı yapılan suyun aynı su olduğunu söylemek mümkün değildir.