Uşak Kaplıcaları

termalkaplicaotelleri39 Termal Kaplıca Otelleri

Uşak kaplıcaları, Uşak İli Termal Kaplıcaları ve Şifalı Sular, uşak kaplıcaları, İç Ege bölgemizin küçük fakat tarihi ve doğal güzellikleri bakımından zengin kenti olan Uşak Ege Bölgesindeki diğer şehirler gibi şifalı su kaynakları bakımından zengin bir kentimizdir. Mevcut yeraltı su kaynaklarını ekonomik zenginliğe de dönüştüren Uşak ilimiz her türlü konaklama ve ulaşım imkanlarına büyük ölçüde sahiptir.

Uşak’ın en popüler şifalı su kaynakları Uşak-Afyon karayolu üzerinde bulunan halk arasında Hamamboğazı Suları olarak bilinen kaynaklardır. Bu sular Uşak’ın şirin ilçesi Banaz’a 7 km mesafededir. Dört farklı kaplıcayı besleyenbu suların içeriğinde ağırlıklı olarak sodyum bikarbonat, sülfat ve karbondioksit bulunmaktadır. Hemen hemen hepsinin içme olarak kullanıldığı bu sular soğuk maden suları grubunda değerlendirilmektedir ve yüksek radyoaktivite oranına sahiptir. Birbirlerinden ayrılma noktaları içeriklerinin kısmen farklı oluşlarıdır. Örneğin sülfat oranı diğerlerine göre yüksek olan bir kaynak genelde kalp ve damar, safra kesesi, karaciğer rahatsızlıklarına önerilmektedir. Ayrıca beslenme bozukluklarına karşı da şifalıdır. İçme olarak kullanılan ve Gazoz Suyu olarak da bilinen kaynak, karbondioksit oranının yüksekliği ile ayrılmaktadır. Suyun özelliği dolaşım ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmesidir. Bir diğer kaynak ise tuzlu ve sodalı sular grubundadır. Bu nedenle bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisinde önerilmektedir. Farklı bir kaynak ise radyoaktivitesi yüksek oluşuyla dikkat çekmektedir. Bu sebeple romatizma başta olmak üzere kadın ve cilt rahatsızlıklarına önerilmektedir. Hamamboğazı Kaplıcaları tesis olarak yeterli orandadır diyebiliriz. Tedavi havuzları ile birlikte çok sayıdaki sıra banyosu ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Bulunduğu noktada gelen hastalar için tek odalı bungalov tarzı evlerin yanı sıra motel tarzı konaklama tesisleri de bulunmaktadır. Yeterli miktarda sosyal tesisi bulunmasına rağmen yenilenmesi ve restore edilmesi ile daha modern ve kaliteli bir görünüme ulaşılacaktır.

Sürmecik Kaplıcası:Yöre halkı tarafından‘Sürmeli Kaplıcasıolarak da bilinen bu şifalı su kaynağı Banaz’a 6 km mesafede bulunan Ören ve Gedikler köyleri arasında yer almaktadır. Bölge halkının en çok rağbet ettiği şifalı su kaynakları arasındadır. Pek çok hastalığa iyi gelen bir suyu vardır.

Aksaz Kaplıcası; Uşak’ın Ulubey ilçesinde ve ilçe merkezine25 km mesafede bulunan Aksaz Deresi kenarındaki Bekimiş köyündedir. Halk arasında ‘Aksaz Hamamı’ olarak da bilinmektedir. Suyunun özelliği yüksek oranda karbondioksit içermesidir. Ayrıca sülfatlı ve sıcak maden suları kategorisinde yer alan şifalı suyu, pek çok hastalığa karşı şifalıdır. Başta solunum yolları olmak üzere dolaşım yolları hastalıkları vetüm romatizma çeşitleri ile  felçler, ağrılı hastalıklar bu suyun şifa kapsamı içine girmektedir. İçme tedavisi olarak ise, karaciğerve safrayolları rahatsızlıkları ile  beslenme sorunlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Emirfakılı Kaplıcası, Uşak’ın bir diğer meşhur şifalı su kaynağıdır. Uşak merkeze bağlı olan Güre beldesine 10 km mesafede, Emirfakılı köyü sınırları içindedir. Yöre halkı tarafından ‘EynehanKaplıcasıya da ‘Emirfakı- Emir Fakih Kaplıcası‘ olarak da anılmaktadır. Başta her çeşit romatizma olmak üzere, kırıkçıkık tedavisinde ve ağrılı ve sancılı rahatsızlıkların  iyileştirilmesinde önerilen bir sudur.